כיצד עובדת טכנולוגיית SHR?

אביבית פאשה הסרת שיער בהרצליה 7 תגובות

כדי להבין איך טכנולוגיות להסרת שיער עובדות, צריך להבין שני דברים: מבנה של עור ומבנה של אור. זה ממש פשוט ולא מצריך יותר משני איי קיו להבנה. מילה שלי.

הצבע של העור שלנו שייך למעשה למערכת החיסון כי התפקיד העיקרי שלו בגוף האדם הוא לשמור על העור מפני קרינת השמש. כשקרניים ארוכות מהשמש פוגעות בעור שלנו הן עלולות לשרוף אותו ולגרום לנו לכוויות, אז מה הגוף שלנו עושה?: הוא גורם ליציאה של צבע מתוך העור כדי לחסום את הקרניים של השמש. לכהי עור ולבהירי עור יש את אותו מספר פחיות של צבע בעור, אבל שלושה דברים עושים את ההבדל בגוון: אחד – כהי עור מסוגלים לייצר כמות רבה של צבע מכל פחית. שתיים – הפחיות שלהם מייצרות כל הזמן צבע אפילו אם לא תהייה חשיפה לשמש בעוד בהירי עור מייצרים צבע רק בעת חשיפה והבדל שלישי הוא: שבעוד שהצבע של כהי העור מתפזר בכל שכבות העור שלהם, אצל בהירי עור הצבע מתרכז בעיקר בשכבות התחתונות.

אותו חומר שצובע את העור שלנו צובע גם את השער שלנו. דבר נוסף שצריך לדעת הוא: ששערה מחוברת לגוף שלנו על ידי שני נימים. אחד אדום ואחד כחול, לפי השרטוט. האדום "מאכיל" את השערה והכחול "מפנה" מהשערה. שני הקטנטנים אלה שומרים על השערה בחיים. אם אנחנו רוצים להפסיק את הקיום שלה – אנחנו צריכים לפגוע בהם. המקום בו הם מתחברים אל השערה נקרא "פטמית". הביטו בתרשים של שערה ותבינו למה קוראים לה ככה:

עכשיו נעשה הפסקה ונעבור לנושא השני והאחרון. מבטיחה:
אור: האור הוא זרם של חלקיקים. כשכל חלקיק מתנהג כמו גל.
עכשיו, בדיוק כמו בים, גלים של אור זזים במקצבים שונים: גלים ארוכים וגלים קצרים.
יש משהו שכולנו יודעים אבל אנחנו לא יודעים שאנחנו יודעים את זה, ואני אסביר: אור יכול להיות מלטף ויכול להרוג. קרינת רנטגן – זו שכולנו מכירים מצילומי עצמות (כולל צילומי שיניים, וצילום של היד שלי שנסדקה בכיתה ד') נעשים על ידי צילום באור לכל דבר. הקטע הוא שהאור הרגיל, היומיומי שלנו, זה שהעיניים שלנו מבחינות בו, הוא אור שזז בגלים ארוכים והאור של הרנטגן, זה שרק 20 ס"מ של בטון יצוק יכול להגן מפניו, הוא כזה שזז בגלים קצרים יותר. הנה משהו פשוט שהמדע סידר בשבילנו: אורך של גל נקרא "אורך גל". נכון עושה חשק ללכת ללימודי פיזיקה בתיכון? ככל שטווח של אור ארוך יותר – כך הוא מזיק פחות. ובמילים אחרות: אור קצר – רע! למה הוא רע? זה לא לעכשיו. מי שרוצה – יש תואר שני בפוסט הבא. ועכשיו למשהו שרובנו לא יודעים: בין הארוך לקצר יש המון טווחים שלכל אחד מהם הקטע האישי שלו:
דבר נוסף לגבי אור: כולנו מכירים את הסיטואציה של לבישת בגדים כהים בקיץ – אור השמש הופך לחום כאשר הוא פוגע במשטח כהה. ככל שהבגד שנלבש כהה יותר, כך החום שיפלט ממנו גבוה יותר. בדיוק כך עובדות טכנולוגיות להסרת שיער המבוססות על אור: האור שהמכשיר פולט בא במגע עם הצבע של השערה ושם הוא הופך לחום. החום הזה נימשך לבסיס של השערה ומנתק אותה מהאוכל והשירותים שלה. זה עד כדי כך פשוט.

ברגע שמבינים את השרטוט האחרון, אפשר בעצם לענות כמעט על כל שאלה: למה טיפול כואב לפעמים? כי אנחנו מרגישים את החום של ניתוק הנימים מהשערה; למה שיער עבה יותר ושחור יותר קל יותר לטיפול? כי הצבע של השער הוא מה שהופך את האור לחום, יותר צבע = יותר חום, יותר שיער = יותר צבע. מחט עבה = יותר אנרגיה. יותר אנרגיה = יותר תוצאות; למה שיער לבן לא מושפע מטכנולוגיות אור? כי האור צריך צבע כדי ל"הידבק" אליו כדי להפוך לחום ובשיער לבן אין צבע, כמו חולצה לבנה בשמש; למה התוצאות בתחילת סדרה דרמטיות יותר מאשר בסוף סדרה? כי בתחילת סדרה השיער עבה וכהה יותר ובסופה הוא דק ובהיר; למה זה לא מסוכן? כי האור הופך לחום רק על ידי פגיעה בצבע, הוא לא מחמם את התא או משנה את המבנה שלו. האנרגיה הזו היא בלתי מייננת. תשתמשו במשפט האחרון כדי לעשות דאווינים. והבנתם את הפואנטה.
למעשה, זה בדיוק מה שעושה אפילציה, רק במקום שהחום ייכנס דרך השערה, שזו רמת הדיוק הטובה ביותר, האפילטורית מכניסה מחט. היא כמובן לא יכולה לראות היכן נמצא בדיוק החיבור של השערה עם העור, ולכן אפילציה פחות מדויקת מטכנולוגיות אור, שלא לדבר על כך שאנחנו נרגיש את כניסת המחט בנוסף לחום ושניתן לטפל בשערה בודדה בכל כניסת מחט, לעומת שטח גדול בהרבה בטכנולוגיות אור. אבל העיקרון זהה – חום שמנתק את השערה מהגוף על ידי הרעבה שלה. האמת היא שככל שאני חושבת על זה כך זה נשמע לי כמו קסם.. אור הופך לחום, חום שמנתק נימים, מרתק.

מי שרוצה להמשיך, יש פה גם תואר שני שבסיומו הוא יוכל לענות על השאלה: מה ההבדל בין הטכנולוגיות השונות? כדי להבין יש צורך ללכת לפוסט הבא וכל מה שנזדקק לו הוא איי קיו אחד בלבד.

הרשמה
עדכן אודות
guest

7 תגובות
הכי ישן
הכי חדש
משוב פנימי
הצג את כל התגובות
הראל
הראל
11 שנים לפני

פוסט מעולה, כתיבה מצויינת, ברורה ובגובה העיניים כמו שאמרת..

הסרת שיער
הסרת שיער
11 שנים לפני

מדהים! כתבה עמוקה וממצה. מאיפה התמונות המגניבות האלה? אהבתי מאד. רואים שזה בלוג של מקצוענית אמיתית

trackback
הסרת שיער בפנים - אביבית פאשה - הסרת שיער בהרצליה
11 שנים לפני

[…] אורך הגל של קרן ה-SHR נע בין 650 ל-950 ננו מטר (ע"ע פוסט "איך עובדת הטכנולוגיה"), זה הרבה מעל תחומי האור הנראה. ובמילים של בני אנוש: […]

מיכל
מיכל
6 שנים לפני

האם ובמה שונה shr מ-ipl?
תודה