איך לדעת שהאפילטורית שלי טובה?

אביבית פאשה הסרת שיער בהרצליה 23 תגובות

בעבר כבר הזכרתי את כוונתי לכתוב פוסט על איך לדעת שאפילטורית היא טובה, אבל כל פעם שהתיישבתי לעשות את זה הפסקתי באמצע. מסתבר שקשה מאוד לדעת מי טובה ומי לא בגלל שלא קיימים פרמטרים אובייקטיבים שיכולים להצביע על עבודה טובה, מלבד העבודה עצמה.

אז לפני שאני בכל זאת אנסה לענות, את צריכה להבין שלא ניתן לדעת ממראה עיניים אם האפילטורית יודעת לעבוד. היא יכולה להיות נקייה, משכילה, עם הציוד הכי משוכלל ועדיין לא להיות מיומנת מספיק. גם ההיפך יכול לקרות: אפילטורית עם מיומנות של שלושים שנה וציוד מיושן שפשוט מכאיב ופוצע. מצד שלישי יכולה להיות אפילטורית מיומנת עם ציוד משוכלל בעלת פרוטוקול עבודה מקובע שלחלק מהמטופלות שלה הוא עובד נהדר ולחלק – לא.

אז איך בכל זאת נוכל לדעת?

ישנם ארבעה דברים שלא ניתן לוותר עליהם: ניקיון, ציוד, מיומנות והשכלה. כל פרמטר ברשימה מראה על אספקט הכרחי אחר בעבודה:

ניקיון

ניקיון מראה על אכפתיות, על יחס למטופלת לא כאובייקט משלם בלבד, אלא על כבוד מינימלי לכל מי שנמצא בקליניקה. מחטים חדשות בכל טיפול, סדין חדש, כפפות, כל אלה מראים על השקעה בניקיון מתוך כבוד לגוף.
יש לציין, שלמרות שהעבודה נעשית עם מחט, קשה מאוד להעביר מחלות באפילציה. הניקיון משרת אסתטיקה וסביבת עבודה נעימה. עבודה ״מלוכלכת״ לא תסכן אותך בריאותית, אבל אף אחד לא רוצה לשכב על שיערות של המטופל שהיה קודם (איכססס).

קל לזהות ניקיון ממבט ראשון.


מנקים את הקליניקה

ציוד

ציוד מראה על השקעה כלכלית. אפילטורית משקיעה בתאורה כדי להקל על עצמה ובטכנולוגיה כדי להקל על המטופלת. אני לא באה להמליץ על קנייה של הטכנולוגיה הכי חדישה שיש. ההשקעה לא אמורה להיות עיוורת, חייב לעמוד מאחוריה רציונל והיא לא חייבת לרושש את האפילטורית. השקעה צנועה במחטים מבודדות שלא ישאירו גלדים מיותרים, באמצעי ראיה טוב, בתאורה. כל אלה מראים על רצון לקדמה וחיפוש מתמיד אחרי חידושים בתחום. הקונספט של האפילציה הוא אמנם ישן, אבל ציוד חדש משתדרג כל הזמן. קפיאה על השמרים לא טובה באף תחום.

גם ציוד טוב נוכל לזהות מייד: מכונת אפילציה שיש בה כפתורים במקום חוגה, משקפיים מגדילות או לופה מוארת טוב מראים על אפילטורית אכפתית.


ציוד מתקדם

השכלה

השכלה היא השקעה בקדמה וברצון להיטיב עם המטופלים. הוותק של האפילציה הוא יתרון בלתי ניתן לתיאור. אין הרבה מקצועות כל כך וותיקים ששרדו מעל מאה שנים ונשארו נאמנים לעקרונות היסוד שלהם. המקצוע הכי קרוב שאני יכולה לחשוב עליו הוא רפואת השיניים: העקרונות הם זהים אבל הכלים השתנו לחלוטין, ועבודה עם ציוד מיושן דינה כדין עקירת שן בעזרת חוט וטריקת דלת… 135 שנים של מלחמה בשערות אספו מידע נרחב והתעלמות ממנו היא פשע. זו הטרגיות של האפילציה: היא נחשבת מיושנת. וזאת אחריות של כל אפילטורית, להתייחס בכבוד למקצוע שלה על ידי חקירה מתמדת. כשאפילטורית לא משכילה את עצמה היא מונעת ממנה ומהמטופלות שלה יותר ממאה שנים של שיטות שונות למטרה אחת: חיסול של שיער. זה כוח שאין שני לו.

זו חובתנו ואחריותנו כאפילטוריות לנסות למצוא שיטות חדשות להתמודדות טובה, מהירה ואיכותית יותר. מיומנות ללא השכלה תמיד תהיה מוגבלת.

השכלה נזהה לפי אפילטורית שתוכל לענות לנו על כל שאלה, בלי לסבך אותנו, הרגשה של אוזן קשובה וסבלנית בקליניקה יצביעו על בטחון עצמי בידע.


לימודים זה חשוב

מיומנות

מיומנות השארתי לסוף. מיומנות היא הדבר שהכי קשה להוכיח את הקיום שלו בטיפול במבט ראשון. יש כמה שיטות לדעת אם אפילטורית היא מיומנת ואני יכולה עכשיו לתת פה ספר הוראות ל- ״איך מוציאים שיערה באופן אמתי״ אבל האמת היא שלא תמיד נוכל לדעת בתוך הטיפול אם באמת נעשית עבודה טובה. מיומנות לא נמדדת לפי פז״ם. אפילטורית שעובדת שנתיים יכולה להיות מיומנת הרבה יותר מאחת שעובדת כבר שלושים שנה.

הסטנדרטים בארץ (ולא רק) נקבעים על ידינו (האפילטוריות והמטופלות יחד). אין גוף רגולטורי, וגם אם היה – לא היה לו כוח לקבוע טיב טיפול. הוא יכול לנתר ניקיון, אבל לא הרבה יותר מזה.

מיומנות היא פרמטר הכרחי ודווקא הוא הכי קשה לאיתור.

יש לזכור שמיומנות חייבת ללכת יד ביד עם השכלה. הרבה בנות יכולות לעבוד שנים ולא לדעת שהן מסוגלות להגיע לתוצאות הרבה יותר טובות עם קריאה של שני מאמרים וחצי פוסט של ספרדייה מעיר שכוחת אל, שעלתה על שיטה להזיז את המחט מימין לשמאל במקום מלמעלה למטה… אפילטורית טובה תמיד תעבוד עם הראש ולא רק עם הידיים.


מיומנות

מילים אחרונות לסיכום

מעבר לארבעת הפרמטרים שהצגתי פה ישנו הפרמטר שהוא את – המטופלת. ואני אסביר:

אנחנו (ואני בכוונה אומרת ״אנחנו״, כי גם אני הייתי אשמה בזה) מתייחסים לאפילציה כתחום של קוסמטיקה הכולל שעוות, גבות, ציפורניים וכדומה. זה יוצר שני מצבים מעוותים שנובעים מציפייה להתנהלות של ״על הדרך״ עברתי בסביבה ואני ״חייבת טיפול כי מחר יש לי ללכת לחתונה״. אין דבר כזה באפילציה – לפחות לא אצלי! אפילציה איכותית היא לא "על הדרך", ובדיוק כמו שלא נעשה ניתוח הגדלת חזה כי ״עברתי בסביבה ודוקטור קליין היה פנוי ותיק-תק אחרי כבר הייתי בעבודה״ באותו האופן לא נצפה לזמינות של אותו רגע מהאפילטורית שלנו. ויודעת מה, זו עוד דרך לזהות מטפלת רצינית: פרוטוקול עבודה הוא דבר מסודר שנקבע הרבה זמן מראש ויש להיצמד אליו חזק-חזק כי הוא החבל שיוציא אותנו מהביצה. גם אם צריך לחכות חודש-חודשיים שיתפנה מקום, תקבעי תורים מסודרים ובינתיים תוכלי להתנהל בדרך שאת והאפילטורית שלך תקבעו בניכן: אם בחמצון, גזירה, גילוח או אפילו בלהמשיך מריטה (רחמנא ליצלן) ולהפסיק אותה שבוע לפני הפגישה הראשונה.

אמרתי ״שני מצבים״ והנה המצב השני: הרבה פעמים בנות שואלות אותי אם האפילטורית שלהן טובה, כי הן מצאו מישהי ורוצות לדעת אם להמשיך איתה. זה חייב להיות הפוך: תמיד כדאי לקחת שלושה טלפונים, לדבר עם שלוש מטפלות שונות, אפילו ללכת לעשות טיפול אחד באיזור קטן ומוגבל אצל כל אחת מהן, ורק אז לעשות החלטה מושכלת. אם נתנהל כך, אני בטוחה שנוכל לדעת לבד מי טובה לנו ומי פחות. אנחנו חייבות לזכור שאפילציה היא כלי והאפילטורית היא המפעילה שלו. אם אני אקדח בקיר עם בורג (ולא עם מקדח) זה לא יהפוך את המקדחה שלי לפסולה. החובה שלך כמטופלת היא למצוא מי יודעת הכי טוב להפעיל את הכלי הזה. ואם זה מצריך עבודת שטח, קצת חקירה, קצת התנסות, עדיף לך לתת על זה את הזמן, כי חודשיים של חקירה לפני יכולים לחסוך שנים של דקירות אחרי.

בהצלחה בנות!

23
תגובות

avatar
6 שרשור הודעות
17 תגובות
0 עוקבים
 
הודעות עם הכי הרבה תגובות
הודעות חמות
13 כותבים
אביבית פאשהאורליאניטליהשחר כותבים אחרונים
עופ
עופ

היי אביבית, מה שלומך?
התרשמתי מאוד מהכתיבה שלך וההסברים המפורטים. אני עוקבת אחרייך תקופה ומתרשמת כל פעם מחדש.
האם ישנה דרך לשלוח לך הודעה פרטית? לא דרך הבלוג? אני עוד קצת בשלבים שאני מנסה להתגבר על הבושה להתקשר גם. מעדיפה לכתוב לך.
אשמח למענה.

אביבית פאשה
אביבית פאשה

נשמה, אין מה להתבייש… לכולנו יש שיערות
0525519419

מיטל אלוני
מיטל אלוני

שלום אביבית.
האם אפילציה יכולה לגרום לפעולה הפוכה ולעורר זקיקים? כמו שלייזר יכול?

אביבית פאשה
אביבית פאשה

יואו סורי שלא עניתי עד עכשיו… אין לי תירוץ!
אפילציה לא יכולה לעורר זקיקים. היא מאוד מאוד מקומית. היקף ההשפעה שלה מכוון לכל זקיק בנפרד. זו החולשה שלה וזו החוזקה שלה!

Emy
Emy

היי אביבית,
יש דרך יעילה לטפל בשיער שצומח הפוך, שיער שמעל פני העור נראה כנקודות שחורות ובingrown hair?

אביבית פאשה
אביבית פאשה

אני אעשה את זה קצר: ברור !!!

Emy
Emy

באפילציה או לייזר?

אביבית פאשה
אביבית פאשה

האמת שגם באפילציה וגם בלייזר. אבל לא כל אזור מתאים לטיפול בלייזר ומצד שני, יש מקומות שעדיף דווקא בלייזר. תלוי על איזה אזור מדובר

תהילה
תהילה

היי אביבית אשמח לדעת האם באפליציה זה באמת מסיר את השיער לצמיתות… אני כבר נלחמת עם זה 10 שנים וכל הטיפולים ממש יקרים

אביבית פאשה
אביבית פאשה

תהילה,
אם את לא רואה הקלה משמעותית תוך ארבעה חודשים – את במקום הלא-נכון. תוך שנה וחצי את אמורה לראות את הסוף. עשר שנים זו לא מלחמה – זו המרחות חסרת הגיון שעושה שם רע למקצוע ולכל מי שעוסק בו.

נועה רחמים
נועה רחמים

הי אביבית .. ראיתי שכבר שאלו ולא הייתה לך תשובה ברורה , אני שואלת בתקווה שאולי בכל זאת כן שמעת משהו או יכולה להמליץ על שיטת ה ymax של יפה ? יש לי שיער בפאות ובצוואר ולאחר הרבה לייזר ואפילציה שהתחלתי הפנים לא קרובות להיות חלקות .הייתי בייעוץ והיה מאוד משכנע אבל הם יקרים מאוד ואני לא יודעת אם לבזבז את הזמן והכסף שלי על שיטה שאני לא מכירה

נטלי
נטלי

שלום אביבית. מה שלומך?
רציתי להתייעץ איתך לגבי מס דברים.
מאז ומתמיד סבלתי משיעור יתר, מילדות, במקומות לא הגיוניים בעליל שאני בטוחה שעד היום לא נתקלת בלקוחות כמוני.
תמיד התביישתי, אבל החלטתי לשים סוף לבושה, לבדוק מה האופציות הטובות עבורי ולשים סוף לדבר המעיק הזה שמלווה אותי כל כך הרבה זמן.
אני רוצה לבדוק אפשרות של אפילציה באזור החזה, אבל כשאני אומרת חזה אני מתכוונת לכל שטח החזה, שעולה עד העצמות למעלה ( עצמות הבריח? לא סגורה אפילו איך קוראים לאזור הזה…) הן שערות יחסית דקות( למרות שגולחו ונתלשו לא מעט) אבל צפופות ובולטות. האם אזור זה ניתן לטיפול על ידי אפילציה? כמובן שהשיער שם מתחבר גם לכתפיים (נכון שאת כבר בשוק ולא נתקלת בדבר שכזה לעולם?) זה האזור הראשוני שאני רוצה להתחיל בו. כמה זמן לדעתך ייקח הטיפול? הבנתי שאמרת שכל אזור לוקח עד שנה או שנה וחצי.
אבל לא הבנתי באיזו תדירות? של מפגש בשבוע במשך שנה? יותר? פחות… ? אשמח להסבר טיפה יותר מפורט.
את מדהימה.
ואם אחליט שזה הטיפול עבורי כמובן שאגיע אלייך את נשמעת מאוד מקצועית.
בברכה,
נטלי

אביבית פאשה
אביבית פאשה

נטלי,
יש לי משפט שיוצא לי לומר אותו לפחות שלוש פעמים ביום: ״את לא פתית מיוחד של שלג. המון בנות סובלות משיעור כמו שלך״. אני אחלק את התשובה שלי לסעיפים:
1. אין דבר כזה מקום לא הגיוני להימצאות שיער בו. את לא יכולה לאתגר אותי באספקט הזה. לא רק מכיוון שאני רואה הרבה בנות, אלא גם בגלל שאני עצמי נצר לשושלת עיראקית שעירה ונכבדה.
2. כן, האזור הזה נקרא ״עצמות בריח״. ואני עדיין לא בשוק.
3. שיער מזכיר לפעמים שיעור בהיסטוריה: יש לו נטייה לכיבוש והשתלטות. ו… אני עדיין לא בשוק. כבר חיכיתי למשהו מאתגר. ביאסת אותי.
4. האזור בהחלט ניתן לטיפול באפילציה.
5. שמחה שאת קוראת תגובות. שנה וחצי הוא הזמן שציינתי. ואת גם צודקת שלא ציינתי תדירות טיפולים מהסיבה הפשוטה שהתדירות תלויה במצב. לכן קשה לי מאוד לתת לך הערכה מדוייקת מבלי שראיתי אותך.
אני מניחה שהתדירות ההתחלתית תהיה לפחות שעתיים שבועיות כדי לחסל כמה שיותר מהן כבר בהתחלה. העניין הוא שבאזורים שציינת הכוח של השיערות הוא במספרים שלהן ולא בעובי, כך שכדי שהטיפול יהיה כמה שיותר כלכלי בשבילך עדיף לפצוח בחיסול של הבולטות ביותר וללכת על גישה של דילול.
תיכף אני כותבת פוסט בדיוק על הנושא הזה, שאולי אפילו ילווה בתמונות וציוני זמן בדקות, כך שיהיה לך מידע יותר רלוונטי לשאלה שלך.
תודה על המחמאות!!
בהצלחה

נטלי
נטלי

אשמח למענה אביבית

אביבית פאשה
אביבית פאשה

נועה,
השיטה המדוברת היא IPL לכל דבר ועניין

שחר
שחר

אהלן, שאלה קטנה,
האפילטורית שלי בזמן הטיפול נותנת לי להחזיק מין משהו כסוף וארוך כזה כמו עט שסוגר את המעגל החשמלי ולטענתה משפיע יותר טוב. האם זה אומר משהו על איכות הטיפול? לטוב ולרע?

אביבית פאשה
אביבית פאשה

שחר,
באפילציה קיימות מספר שיטות-עבודה. כל שיטה מותאמת לסוג שיער, מיקום בגוף והעדפה של האפילטורית. בחלק מהשיטות האלה נעשה שימוש ב״משהו כסוף וארוך, כמו עט״ שנקרא ״אלקטרודה סבילה״.
אם זה טוב – תלוי בפרמטרים שנמצאים בשטח ובאסטרטגיה שהאפילטורית מחליטה עליה.

טליה
טליה

שלום.
רציתי בבקשה לדעת כמה זמן אחרי לידה מומלץ להתחיל טיפולי לייזר ואפילציה בפנים? ובגוף? הבנתי שיש זמן "הצטננות" כלומר לתת לגוף להתאזן הורמונלית. כמו כן, האם ניתן לבצע טיפולים לייזר ואפילציה תוך כדי הנקה?

אביבית פאשה
אביבית פאשה

טליה,
בתקופת ההריון הגוף עסוק בעיקר בבניה, כך שבדרך כלל לא נרגיש נשירת שיער. חצי שנה אחרי הלידה נתחיל להרגיש נשירה של שיער וזה יימשך בסביבות שבעה חודשים. אנחנו נרגיש את הנשירה בעיקר בקרקפת (שיער הראש), אבל שיער מכל הגוף מושפע מהתופעה הזו. וזו הסיבה שהייתי ממליצה על המתנה של שנה מהלידה לפני טיפול בגוף.
בפנים – זה כבר סיפור מעט שונה. אם מדובר על צמיחת פלומה בעקבות הריון – הייתי מנסה לחכות את זה קצת. אולי השיעור ייעלם. אם מדובר על שיער עבה יותר – רוצי לאפילטורית הקרובה לביתך. עדיף לחסל אותו לפני שהוא תופס כיוון עירקי, כך לא תצטרכי למרוט אותו בעצמך ולהפוך אותו לבעיה אמיתית.
מזל טוב!!

אורלי
אורלי

שלום אביבית. מה שלומך?
רציתי בבקשה לדעת כמה זמן אחרי לידה מומלץ להתחיל בטיפולים אפילציה לפנים?
הבנתי שיש לחכות אולי השיער ינשור. אבל אצלי המצב הוא שהשיער היה שם עוד לפני ההריון.
מעולם לא הסרתי בפנים חוץ מהגבות ושפם. יש לי שיער יחסית פלומתי אבל נראה לעין.
מה היית ממליצה לי?

אביבית פאשה
אביבית פאשה

היי, אורלי
לפעמים השיער באמת נושר, גם אם היה שם קודם, אבל אם את מרגישה שהוא מהסוג שנשאר – אני לא רואה מניעה בלהתחיל טיפול כבר עכשיו.

אני
אני

הי אביבית.. אני כבר שנים מתעסקת בסוגיה הזו בעבר אפילו הייתי אצלך בייעוץ למרות שאיני גרה באזור .. אך רציתי להתייעץ שוב מכיוון שאיני מסוגלת להמשיך ככה.. אני לא נוגעת בשיער הפנים שלי בכלל (חוץ משערה אחת) למרות שזה פוגע בחיים שלי מאוד, הסיבה היא שאני לא רוצה להכנס ללופ של מריטות.. אך מצד שני הפלומה מאוד מפריעה לי.. מדובר על אזור הסנטר והפאות..ניסיתי למרוט שערה אחת שהייתה ישרה ארוכה ובולטת יותר וכשתלשתי אותה התגלתה צורתה האמתית בעצם השורש פונה שמאלה, ממש לא ישרה.. האם זה יפגע בטיפול? בנוסף לאחר בדיקה אצל רופא עור נמצא שיש לי סוג של מצב שבו גודלות 2 שיערות מנקבובית אחת גם בגוף וגם בקרקפת ואני סובלת משיער הפוך.. אציין שעברתי בדיקות מקיפות ונמצא כי רמת ההורמונים הגבריים בגופי גבוהים יותר מן הרגיל. איני מטופלת בתרופות ולא ניסיתי שום שיטה עד כה.. אך מעוניינת להילחם על חיי בחזרה!
האם כדי לי להתחיל טיפול באזורים שציינתי? האם מנסיונך אפילציה תתאים לי?

אביבית פאשה
אביבית פאשה

אני
בואי נעשה את זה לאט:
קודם כל, את לא יודעת בוודאות אם את מורטת שיערה אחת בלבד או לא. ייתכן מאוד שמדובר באזור שנראה כאילו מצמיח שיערה אחת, כשבעצם מדובר על תחלופה בין שתי שיערות או יותר. ניתן לדעת בוודאות רק אם תפסיקי למרוט תקופה ארוכה (ארבעה חודשים) ורק תגזרי את אותה שיערה.
הלאה: פלומה. יש שני סוגים של פלומה: פלומה דקה ובהירה וקצרה שלא משתנה ופלומה טיפה יותר עבה שאם נתעסק איתה – היא עלולה להתעבות. אני בטוחה שכבר דיברתי על זה באיזה פוסט או בתגובה כלשהי, אבל הנה זה שוב: שיערה עבה לעולם לא תופיע יום אחד כך סתם. היא תמיד תתחיל דקה ולאט לאט תתעבה עם הזמן. אנחנו אולי לא נשים לב אליה בצורתה הראשונית, אבל היא תמיד תתחיל ממצב של פלומה. לכן באמת לא הייתי מציעה לך למרוט.
בואי נבהיר דבר מאוד חשוב: כששיערה נמרטת היא נמשכת בחוזקה מתוך העור. זה מעקם אותה! זקיק לעולם לא יהיה מפותל. זה ויכוח רב שנים שמתחולל באגודה האמריקנית לאפילציה. מדי פעם הם משחררים תרשימים מדהימים של זקיקים ״מפותלים״ אבל לא קיימת חיה כזאת. בצילומי רנטגן ניתן לראות שאם שיערה אכן מתעקמת בתוך העור זה לא קורה לה בתוך הזקיק – הוא תמיד ישר. העיוות קורה ביציאה שלה מהעור. שכבת גלד, הצטברות של חלב או תאי עור הם אלה שחוסמים את היציאה שלה לאוויר העולם. זה לא כזה דראמטי כמו שהיינו רוצים לחשוב.
מצב של צמיחת מספר שיערות מאותה נקבובית הוא שכיח מאוד. אין בו שום דבר מיוחד שמפריע לטיפול. רוב האנשים מגדלים שתי שיערות ויותר מאותו זקיק בקרקפת, בתי השחי, מפשעות, סנטר… שוב, לא דרמה גדולה.
שיער הפוך/כלוא – כנ״ל.
ברור שאפילציה מתאימה.
בהצלחה