איך לדעת שהאפילטורית שלי טובה?

אביבית פאשה הסרת שיער בהרצליה 3 תגובות

בעבר כבר הזכרתי את כוונתי לכתוב פוסט על איך לדעת שאפילטורית היא טובה, אבל כל פעם שהתיישבתי לעשות את זה הפסקתי באמצע. מסתבר שקשה מאוד לדעת מי טובה ומי לא בגלל שלא קיימים פרמטרים אובייקטיבים שיכולים להצביע על עבודה טובה, מלבד העבודה עצמה.

אז לפני שאני בכל זאת אנסה לענות, את צריכה להבין שלא ניתן לדעת ממראה עיניים אם האפילטורית יודעת לעבוד. היא יכולה להיות נקייה, משכילה, עם הציוד הכי משוכלל ועדיין לא להיות מיומנת מספיק. גם ההיפך יכול לקרות: אפילטורית עם מיומנות של שלושים שנה וציוד מיושן שפשוט מכאיב ופוצע. מצד שלישי יכולה להיות אפילטורית מיומנת עם ציוד משוכלל בעלת פרוטוקול עבודה מקובע שלחלק מהמטופלות שלה הוא עובד נהדר ולחלק – לא.

אז איך בכל זאת נוכל לדעת?

ישנם ארבעה דברים שלא ניתן לוותר עליהם: ניקיון, ציוד, מיומנות והשכלה. כל פרמטר ברשימה מראה על אספקט הכרחי אחר בעבודה:

ניקיון

ניקיון מראה על אכפתיות, על יחס למטופלת לא כאובייקט משלם בלבד, אלא על כבוד מינימלי לכל מי שנמצא בקליניקה. מחטים חדשות בכל טיפול, סדין חדש, כפפות, כל אלה מראים על השקעה בניקיון מתוך כבוד לגוף.
יש לציין, שלמרות שהעבודה נעשית עם מחט, קשה מאוד להעביר מחלות באפילציה. הניקיון משרת אסתטיקה וסביבת עבודה נעימה. עבודה ״מלוכלכת״ לא תסכן אותך בריאותית, אבל אף אחד לא רוצה לשכב על שיערות של המטופל שהיה קודם (איכססס).

קל לזהות ניקיון ממבט ראשון.


מנקים את הקליניקה

ציוד

ציוד מראה על השקעה כלכלית. אפילטורית משקיעה בתאורה כדי להקל על עצמה ובטכנולוגיה כדי להקל על המטופלת. אני לא באה להמליץ על קנייה של הטכנולוגיה הכי חדישה שיש. ההשקעה לא אמורה להיות עיוורת, חייב לעמוד מאחוריה רציונל והיא לא חייבת לרושש את האפילטורית. השקעה צנועה במחטים מבודדות שלא ישאירו גלדים מיותרים, באמצעי ראיה טוב, בתאורה. כל אלה מראים על רצון לקדמה וחיפוש מתמיד אחרי חידושים בתחום. הקונספט של האפילציה הוא אמנם ישן, אבל ציוד חדש משתדרג כל הזמן. קפיאה על השמרים לא טובה באף תחום.

גם ציוד טוב נוכל לזהות מייד: מכונת אפילציה שיש בה כפתורים במקום חוגה, משקפיים מגדילות או לופה מוארת טוב מראים על אפילטורית אכפתית.


ציוד מתקדם

השכלה

השכלה היא השקעה בקדמה וברצון להיטיב עם המטופלים. הוותק של האפילציה הוא יתרון בלתי ניתן לתיאור. אין הרבה מקצועות כל כך וותיקים ששרדו מעל מאה שנים ונשארו נאמנים לעקרונות היסוד שלהם. המקצוע הכי קרוב שאני יכולה לחשוב עליו הוא רפואת השיניים: העקרונות הם זהים אבל הכלים השתנו לחלוטין, ועבודה עם ציוד מיושן דינה כדין עקירת שן בעזרת חוט וטריקת דלת… 135 שנים של מלחמה בשערות אספו מידע נרחב והתעלמות ממנו היא פשע. זו הטרגיות של האפילציה: היא נחשבת מיושנת. וזאת אחריות של כל אפילטורית, להתייחס בכבוד למקצוע שלה על ידי חקירה מתמדת. כשאפילטורית לא משכילה את עצמה היא מונעת ממנה ומהמטופלות שלה יותר ממאה שנים של שיטות שונות למטרה אחת: חיסול של שיער. זה כוח שאין שני לו.

זו חובתנו ואחריותנו כאפילטוריות לנסות למצוא שיטות חדשות להתמודדות טובה, מהירה ואיכותית יותר. מיומנות ללא השכלה תמיד תהיה מוגבלת.

השכלה נזהה לפי אפילטורית שתוכל לענות לנו על כל שאלה, בלי לסבך אותנו, הרגשה של אוזן קשובה וסבלנית בקליניקה יצביעו על בטחון עצמי בידע.


לימודים זה חשוב

מיומנות

מיומנות השארתי לסוף. מיומנות היא הדבר שהכי קשה להוכיח את הקיום שלו בטיפול במבט ראשון. יש כמה שיטות לדעת אם אפילטורית היא מיומנת ואני יכולה עכשיו לתת פה ספר הוראות ל- ״איך מוציאים שיערה באופן אמתי״ אבל האמת היא שלא תמיד נוכל לדעת בתוך הטיפול אם באמת נעשית עבודה טובה. מיומנות לא נמדדת לפי פז״ם. אפילטורית שעובדת שנתיים יכולה להיות מיומנת הרבה יותר מאחת שעובדת כבר שלושים שנה.

הסטנדרטים בארץ (ולא רק) נקבעים על ידינו (האפילטוריות והמטופלות יחד). אין גוף רגולטורי, וגם אם היה – לא היה לו כוח לקבוע טיב טיפול. הוא יכול לנתר ניקיון, אבל לא הרבה יותר מזה.

מיומנות היא פרמטר הכרחי ודווקא הוא הכי קשה לאיתור.

יש לזכור שמיומנות חייבת ללכת יד ביד עם השכלה. הרבה בנות יכולות לעבוד שנים ולא לדעת שהן מסוגלות להגיע לתוצאות הרבה יותר טובות עם קריאה של שני מאמרים וחצי פוסט של ספרדייה מעיר שכוחת אל, שעלתה על שיטה להזיז את המחט מימין לשמאל במקום מלמעלה למטה… אפילטורית טובה תמיד תעבוד עם הראש ולא רק עם הידיים.


מיומנות

מילים אחרונות לסיכום

מעבר לארבעת הפרמטרים שהצגתי פה ישנו הפרמטר שהוא את – המטופלת. ואני אסביר:

אנחנו (ואני בכוונה אומרת ״אנחנו״, כי גם אני הייתי אשמה בזה) מתייחסים לאפילציה כתחום של קוסמטיקה הכולל שעוות, גבות, ציפורניים וכדומה. זה יוצר שני מצבים מעוותים שנובעים מציפייה להתנהלות של ״על הדרך״ עברתי בסביבה ואני ״חייבת טיפול כי מחר יש לי ללכת לחתונה״. אין דבר כזה באפילציה – לפחות לא אצלי! אפילציה איכותית היא לא "על הדרך", ובדיוק כמו שלא נעשה ניתוח הגדלת חזה כי ״עברתי בסביבה ודוקטור קליין היה פנוי ותיק-תק אחרי כבר הייתי בעבודה״ באותו האופן לא נצפה לזמינות של אותו רגע מהאפילטורית שלנו. ויודעת מה, זו עוד דרך לזהות מטפלת רצינית: פרוטוקול עבודה הוא דבר מסודר שנקבע הרבה זמן מראש ויש להיצמד אליו חזק-חזק כי הוא החבל שיוציא אותנו מהביצה. גם אם צריך לחכות חודש-חודשיים שיתפנה מקום, תקבעי תורים מסודרים ובינתיים תוכלי להתנהל בדרך שאת והאפילטורית שלך תקבעו בניכן: אם בחמצון, גזירה, גילוח או אפילו בלהמשיך מריטה (רחמנא ליצלן) ולהפסיק אותה שבוע לפני הפגישה הראשונה.

אמרתי ״שני מצבים״ והנה המצב השני: הרבה פעמים בנות שואלות אותי אם האפילטורית שלהן טובה, כי הן מצאו מישהי ורוצות לדעת אם להמשיך איתה. זה חייב להיות הפוך: תמיד כדאי לקחת שלושה טלפונים, לדבר עם שלוש מטפלות שונות, אפילו ללכת לעשות טיפול אחד באיזור קטן ומוגבל אצל כל אחת מהן, ורק אז לעשות החלטה מושכלת. אם נתנהל כך, אני בטוחה שנוכל לדעת לבד מי טובה לנו ומי פחות. אנחנו חייבות לזכור שאפילציה היא כלי והאפילטורית היא המפעילה שלו. אם אני אקדח בקיר עם בורג (ולא עם מקדח) זה לא יהפוך את המקדחה שלי לפסולה. החובה שלך כמטופלת היא למצוא מי יודעת הכי טוב להפעיל את הכלי הזה. ואם זה מצריך עבודת שטח, קצת חקירה, קצת התנסות, עדיף לך לתת על זה את הזמן, כי חודשיים של חקירה לפני יכולים לחסוך שנים של דקירות אחרי.

בהצלחה בנות!

3
תגובות

avatar
1 שרשור הודעות
2 תגובות
0 עוקבים
 
הודעות עם הכי הרבה תגובות
הודעות חמות
3 כותבים
מיטל אלוניאביבית פאשהעופ כותבים אחרונים
עופ
עופ

היי אביבית, מה שלומך?
התרשמתי מאוד מהכתיבה שלך וההסברים המפורטים. אני עוקבת אחרייך תקופה ומתרשמת כל פעם מחדש.
האם ישנה דרך לשלוח לך הודעה פרטית? לא דרך הבלוג? אני עוד קצת בשלבים שאני מנסה להתגבר על הבושה להתקשר גם. מעדיפה לכתוב לך.
אשמח למענה.

אביבית פאשה
אביבית פאשה

נשמה, אין מה להתבייש… לכולנו יש שיערות
0525519419

מיטל אלוני
מיטל אלוני

שלום אביבית.
האם אפילציה יכולה לגרום לפעולה הפוכה ולעורר זקיקים? כמו שלייזר יכול?