איך למרוח אמלה ולהישאר בחיים

אביבית פאשה הסרת שיער בהרצליה 13 תגובות

כתבה זו באה להסביר איך למרוח אמלה, איך בדיוק אמלה פועלת ולתת כלים לטיפול ללא כאב. ללא כאב – זאת אומרת – ללא תחושה. בכלל. הרבה בנות שואלות מה אני עושה בנוגע לכאב. כשאני עונה "אמלה" הן עונות ש"כבר ניסיתי וזה לא עובד עלי".
גם אני ניסיתי בעבר להשתמש באמלה. גם עלי זה "לא עבד", בגלל העובדה הפשוטה שלא ידעתי איך למרוח אותה.

אז הנה – קבלו שנתיים של התעסקות אובססיבית ממישהי שלא-סובלת להכאיב:
דבר ראשון, נא להכיר: אמלה. אנו מבטאים את המילה כך: EMLA. זה ראשי תיבות של לא-משנה-מה ואחרי שנשתמש בה פעם אחת כמו שצריך, נזכור לבטא אותה נכון לעד!

לפני הכל, חשוב לי לציין שיש אנשים שאסור להם להשתמש במשחה הזו. מדובר על אנשים בעלי רגישויות למשככי כאב מקומיים, אנשים בעלי מחלות דם מסוימות. הכי טוב – ללכת לרופא ולקבל מרשם. זה יוצא גם זול וגם בטוח.

דבר שני שמאוד חשוב לי לציין – ניתן לאלחש כל מקום בגוף, חוץ מריריות (פנים הנחיריים, חלל הפה, עיניים וכ"ו), ניתן לאלחש: פנים, צוואר, ידיים, בתי שחי, מפשעות (ועוד איך!), פי טבעת, ירכיים, שוקיים, אצבעות ו… הבנתם את הרעיון.

כדי להוציא מהאמלה את המקסימום שלה יש צורך בשלושה דברים: זמן, עובי ואטימה. אם אין ברשותנו את שלושת הדברים האלה, נוותר מראש ופשוט נספוג את הטיפול, או שפשוט נקבע טיפול ליום אחר.

היה ואפילו פרמטר אחד מבין השלושה לא בנמצא – לא נמרח, חבל לבזבז את המשחה כי היא יקרה. לפני שנתיים היא עלתה רבע ממה שהיא עולה היום. זה היה "תור הזהב" אצלי בקליניקה. שפריצים של אמלה היו בכל מקום ויכולתי להתנסות בכל מיני סוגי אטימה. ביום בהיר אחד עלה המחיר שלה פי שמונה, ואחרי שקיבלתי פרצוף מהרוקחת, שמתי ברקס וסגרתי את הברז. מה שאני כותבת פה הוא תוצאה של כל החודשים האלה.

לפני שנפנה אל אופן המריחה עצמה, נעבור אחד-אחד על כל אחד משלושת הפרמטרים הללו:

זמן

אמלה היא משחה, וכמשחה תפקידה הוא להיספג בעור שלנו. ככל שנשים אותה ליותר זמן – כך היא תשפיע יותר לעומק. היא מסוגלת להשפיע כמעט עד חצי ס"מ וזה הרבה יותר ממה שאנחנו צריכים. הזמן הוא הסיבה הראשונה בגינה אנחנו "נופלים". כל פעם שאני קונה אמלה בבית המרקחת הרוקח/ת אומר/ת לי משהו אחר: החל מ"מיד לפני הטיפול" ועד ל"שעה לפני הטיפול". כשאני באה להסביר ששעה לא תספיק, היא/הוא מסתכל/ת עלי במבט ה"אין לך מושג על מה את מדברת". כשאני מוצאת סוף-סוף רוקח/ת שיודע/ת על מה היא/הוא מדבר/ת, מסתבר שמדובר על אדם שניסה בעצמו לפני פרוצדורה. ככה זה, רק למי שאכפת יש את התשובות הנכונות בשבילנו.

אז לעניין: כמה זמן אנחנו צריכים להישאר עם הדבר הזה עלינו לפני טיפול? כמובן שלכל בן אדם יש את קצב ההשפעה שלו, אבל הזמנים הם פחות-או-יותר זהים:
בטיפול פנים – שעה.
בטיפול גוף – שימו לב! מינימום שעתיים. מינימום!

הסיבה להבדל הזה מצויה בהבדלים בין עור גוף לעור פנים. עור הפנים שלנו הוא הרבה יותר לח וחדיר מעור הגוף. זה דומה לסחבה של ספונג'ה. עובדה ידועה היא שסחבה לחה תספוג מהר יותר מסחבה יבשה מאוד שהסיבים שלה נוקשים ובלתי חדירים. ככה זה עם עור הפנים שלנו. יש בו הרבה יותר בלוטות חלב, הרבה יותר נקבוביות פעורות. הוא פשוט חדיר יותר. סיבה שנייה היא שפחות כואב לנו בפנים. אני יודעת, זה הפתיע גם אותי, אבל טיפולי פנים הם הרבה הרבה פחות כואבים מטיפולי גוף. עובדה. אני לא יודעת אם זה קשור למוטיבציה שלנו להיפתר משיעור-פנים ואז סף הכאב עולה, או שפשוט אנחנו מחווטים-עצבית ככה. אבל ככה זה.

אטימה

באמלה יש שני חומרים פעילים: לידוקאין ופרילוקאין. לידוקאין עושה לא-איכפת-לי-מה ופרילוקאין תפקידו העיקר-שלא-כואב-לי. החומרים האלה מתחמצנים כשהם באים במגע עם האויר. התחמצנות היא השתנות של חומר. הוא פשוט מפסיק לעבוד. הוא מפסיק לעשות את מה שהוא אמור לעשות. לא טוב. ולפה נכנסת האטימה: היא מונעת מגע של המשחה עם האויר והחומרים ממשיכים לפעול כל עוד הם מוגנים ממנו. אטימה אנחנו משיגות על ידי הנחת ניילון על המקום המרוח.

ניילון יכול להיות כל דבר בין ניילון נצמד של מטבח עד לגליל של טפט למינציה שלקוחה הביאה לי מאיזה גן ילדים שהיא עבדה בו פעם. ואני ניסיתי את כולם! יש לי אפילו ארבעה גלילים שקניתי פעם בחו"ל שמשמשים לסגירה של מזון במקרר. פעם ניקול היו מוכרים כזה ניילון נצמד דביק. כבר אין את זה בארץ. נכון, זה מגביל, ומרשרש בהליכה, וכשזה על הפנים שלנו – זה עוצר נהגים. לכן אני המון פעמים אוהבת שלקוחות באות לטיפולי פנים שעה לפני, נמרחות אצלי ומחכות מול הטלויזיה לפני הטיפול.

עובי

בעובי אני מתכוונת לעובי המשחה, לכמות שלה פר-סנטימטר. אנחנו צריכים לראות את הלבן שלה מתחת לניילון. אם אין מספיק משחה – לא למרוח דק ולקוות לטוב, כי חבל על מה שמרחנו – הוא סתם ילך לאיבוד. עדיף שתמיד תהיה שפורפרת חדשה שתצטרף לישנה. יש לזכור: אנחנו לעולם לא נזרוק שפורפרת שנגמרה לפני שנבוא אלי לטיפול, מהסיבה שאני יודעת איך להוציא ממנה את המקסימום. יש לי שיטה עם שפדולה וכוח פיזי מתון, והופ הנה יצאו להם עוד 8 גרם של זהב לבן.
אסור להתקמצן עם אמלה, או שהיא תנקום בנו ולא תאלחש.

והנה הגענו לסיבה לשמה התכנסנו כאן היום, והיא:

איך מורחים אמלה נכון

1. תכנון הזמן


תכנון הזמן
שימו שעון מעורר. לא צוחקת. תחשבו שעתיים וחצי לפני תחילת הטיפול, שימו צלצול ותתחילו אז. לא דקה אחרי. אם מדובר על פנים – שעה וחצי לפני.

2. בחירת אזור המריחה


בחירת איזור המריחה
יש לבחור היטב את אזור המריחה. לא סתם נפתח קופסה ונשפוך "לפי העין" כי אז נסתבך עם הניילון ויהיה סלט של לבן עם עור, עם שיער שלא טופל ועם מחשבות על בזבוז של אמלה ואיך אני עכשיו הולכת לבית מרקחת לקנות עוד משחה כי עומד להיגמר לי. זה נשמע טפשי אבל קחי לך את החצי דקה היקרה הזו ותחליטי איפה את באמת רוצה לאלחש.

3. הכנה ותכנון האטימה


הכנה ותכנון האטימה
זה שלב שאחרי טיפונת נסיון כבר אפשר לדלג עליו, אבל פה כולן נופלות. דמייני את זה: את מרוחה באמלה, הכל סבבה, אבל שכחת את הניילון. במקרה היום את עושה מפשעות, אז צריך לסגור את הרגליים וללכת למטבח, כי שכחת להביא את הגליל לחדר, אז את שמה עליך מגבת, אבל בשביל זה צריך ללכת לאמבטיה ויש אנשים בבית והכל נמרח והמשחה עברה לבגד. לא! זה מה שהשלב הזה בא למנוע. הכיני את הניילון לפני שאת בכלל פותחת את המשחה. אם את עושה ידיים – קחי בחשבון שאת תוכלי להשתמש רק ביד אחת. תכנני את זה במשך כמה שניות – זה יחסוך עצבים אחר כך.

4. ניקוי


ניקוי
לא צריך סימפוזיון. פשוט לוודא שהאזור שאנחנו רוצים לעשות לו נוק-אאוט נקי מכל מיני זיעה, שומן, חלקיקי בד ממכנס חדש, וכל שאר זוהמה שעלולה להידבק אלינו. אנחנו רוצים שאמלה ורק אמלה תבוא לנו ישירות על העור.

5. מריחה


מריחה
אני לא אוהבת למרוח בידיים. זה מרגיש בזבזני. יש לי שפדולות בקליניקה שאני נותנת ללקוחות. זה קטנוני, אבל אמלה היא קטנונית. יש לזכור למרוח כמות יפה ולא להתקמצן. את תודי לעצמך אחר כך.

6. אטימה


אטימה
בתמונה אני מניחה את הניילון ביד אחת כי היד השנייה מחזיקה את המצלמה של הטלפון, אבל לידע כללי זה השלב שהכי מעצבן אותי, באופן אישי, כי לא משנה כמה יפה אני אניח את הניילון – תוך חמש דקות הוא ישנה מיקום ויצ'תקמק. יש לי לקוחות שהגיעו לרמה מדהימה של אטימה, שלא תבייש חדר במלחמת המפרץ. אני הרבה פעמים מצלמת ניסים קטנים כאלה, רק כדי לשחזר את ההצלחה עם לקוחות אחרות. בגלל מורכבות השלב הזה אני מחזיקה את כל סוגי הניילונים האפשריים. יש לי אפילו מדבקות של קופת חולים שמשתמשים בהן לקבע את המחט של האינפוזיה על העור. הן זולות מאוד ומגיעות בשני גדלים ואל תטרחו לחפש אותן בסופר פארם כי אין שם. לכו ישר לבית מרקחת של קופת החולים שלכן. במכבי בהרצליה אין כי אני כל חודש גומרת להם את המלאי…

7. התלבשות


התלבשות
הכוונה היא ללבוש בגד רפוי מאוד על אזור המריחה. הרבה פעמים נראה לנו שאם נאלחש ירך ונלבש מכנס ג'ינס מעל זה יקבע את המשחה. לא. זה רק ילחץ על האטימה ומשחה תשפריץ על כל הג'ינס. זה הזמן לשלוף מארון הבגדים את השרוואלים, השמלות וכל בגד רפוי שהיה מודרני בשנות השמונים. תחשבו רופף.
זהו. אנחנו מוכנות לטיפול.

שני דברים שאני רוצה שתזכרו בקשר לאמלה:
היא מחזיקה בערך חצי שעה טובה בטיפול. לכן כשמדובר בטיפול ארוך מחצי שעה, אני לא אוריד את כל הניילון – אני אעשה את זה לאט-לאט, בחלקים. מסיימת חלק, חושפת קצת ניילון, מנגבת, עוברת הלאה.
דבר שני – אמלה היא באמת טובה באלחוש. אבל היא יוצרת תלות. אני לא אוהבת ישר להציע אותה מהסיבה הפשוטה שהרבה מאיתנו יכולות בהחלט לעבור טיפול בלעדיה. מספיקות פעמיים של שימוש וכבר לא נוכל לשאת את אותו ה"כאב" שלחלוטין עמדנו בו בטיפולים קודמים.

לכן אם את מרגישה חוסר נוחות בטיפול, אל תקפצי ישר לאמלה, כי כמה שהיא טובה – ככה היא דורשת זמן והתעסקות.


בקרוב כתבת המשך על איזורים נוספים שניתן לאלחש…

אלחוש מפשעות באמלה

תגובות

13 תגובות ב "איך למרוח אמלה ולהישאר בחיים"

avatar
לינוי

אהבתי מאוד את הכתבה! אני מרחתי כבר כמה פעמים אמלה ובהחלט חידשת לי כמה דברים! אכן זה יוצר תלות, פעם יכולתי לעשות לייזר בעוצמות גבוהות ומאז שהתחלתי עם אמלה אני לא מסוגלת בלעדיה.
כתבה מעולה בכל אופן! את נשמעת מאוד מקצועית ויסודית!

לינוי

ושכחתי לשאול: את עושה אפילציה?

אביבית פאשה

הי לינוי,

תודה רבה!
לפעמים אני שוכחת שאנשים קוראים את מה שאני כותבת. ו… כן! אני עושה אפילציה. בהתלהבות!

Kem

איך אפשר ליצור איתך קשר ?

אביבית פאשה

אפשר בטלפון – 0525519419

סיוון

היי, תודה רבה על הכתבה המפורטת והמדוייקת, האם אפשר למרוח את המשחה במפשעות בשפתיים? זה לא מסוכן שהמשחה עלולה להיכנס פנימה?

סיוון

ועוד דבר.. הרי האזור מכוסה במשחה הלבנה .. אז מה המטפלת עושה כשהיא צריכה לשים את הג׳ל של הלייזר?

אביבית פאשה

הי סיוון,
שאלה יפה.

אמלה לא תאלחש ריריות ולכן רק החלק החיצוני של השפתיים יאולחש. החלק הפנימי לא יושפע ממנה. זה גילוי שנתקלתי בו ממש לפני כמה ימים. היא לא מאלחשת ריריות (ולפעמים אפילו טיפה שורפת במגע איתן) אבל היא לא מזיקה. שימוש ידוע של המשחה הזו הוא בעיכוב שפיכה, אז היא לא תזיק במגע.

לגבי העבודה עם אמלה: המטפלת מנגבת כל זכר למשחה לפני התחלת הטיפול. זה הקטע המעצבן בשימוש באמלה: העור נשאר מאולחש רק עד עשר דקות מרגע שהסרנו אותה. השכבות העליונות יהיו מאולחשות עוד שעה, אבל עומק העור יתעורר הרבה לפני. לכן היא צריכה לעבוד מהר, כך שהסרת הניילון וניגוב המשחה ייעשה שנייה לפני שהיא מורחת את הג׳ל ומתחילה טיפול.

בהצלחה!
אביבית

ליבי

תודה על הכתבה, עזרת!

אנונימית לעת עתה
אנונימית לעת עתה

היי אביבית היקרה, מה שלומך?
ראשית כל אני רוצה לציין כי הבלוגים והכתיבה שלך הם נקודת אור בתוך כל העולם המטורף הזה של השיעור.
אני כבר תקופה ארוכה עוקבת לי בשקט אחרייך, מחכה לרגע בו יהיה לי טיפה של אומץ ליצור איתך קשר.
אני מתנצלת מראש על המגילה הארוכה..
אני בת 28 וסובלת (הסבל של חיי) משיעור יתר מהיותי ילדה קטנה. בכל נקודה בחיים שלי הוא שם, לא נותן לי להנות מהדברים הקטנים, כל מה שמטריד אותי זה רק הוא!
כאשר אני קוראת על נשים מסויימת שמתלוננות על שיער ברגליים, מפשעות, בית שחי… אני "צוחקת" לי בשקט ואומר שהלוואי ואלו היו המקומות שמפריעים לי, נדמה לי שהייתי חיה איתם די בשלום.
אצלי התופעה חמורה בהרבה וכוללת שיער בעורף, בגב כולו, בבטן, ישבן, כתפיים, חזה וכו'.. פשוט הכל(וכמובן גם המקומות "הרגילים" בהם לנשים יש שיער) השיער הוא אמנם די פלומתי אך לא בהיר, כאשר צבע העור שלי הוא בהיר.
בגיל ההתבגרות ובעקבות צחוק של ילדים אכזריים עשיתי ניסויים עם סכין גילוח, מה שכנראה החמיר את המצב. בשלב התבגרות מאוחר גיליתי את "נפלאות" השעווה ובתקופה מסויימת זה הקל מאוד על חיי, איפשר לי ללכת לים טיפה, ללבוש גופיות.. אך לאחרונה נדמה כי זה כבר לא אפקטיבי ואפשרי, מה גם שהתחילה לי תופעה נוראית של שיער שגדל לתוך העור בכמות גדולה.
לאחר שנים של חפירה וקריאה באינטרנט הבנתי כי לייזר וטכנולוגיות אור למיניהן הן פתרון לא טוב עבורי, מאחר ורוב האזורים הם הורמונליים וזה עלול להחמיר את המצב.
כעת יש לי מספר שאלות ואני יותר מאשמח אם תוכלי לענות לי:
1) האם על פי דעתך המקצועית אפילציה הינה פתרון אולטימטיבי וריאלי עבורי? לפחות לאזור החזה אשר כולו מלא בשיער דק יחסית, עורף, כתפיים, גב?
2) האם בהערכה גסה ניתן לומר תוך כמה זמן אפשרי לסיים אזורים אלו? שנה שנתיים חמש עשר?
יש לי עוד שאלות רבות… אבל נתחיל בינתיים באלו על מנת לדעת אם בכלל זה הכיוון אליו אני צריכה לפנות.
אשמח מאוד למענה, מודה לך שוב על ההשקעה בבלוגים המפורטים שלך

אביבית פאשה

היי אנונימית,

אני נתקלת בהמוווון ״סיפורי שיער״ בעבודה שלי וגיליתי שלמרות שכל סיפור מיוחד בפני עצמו, יש שלושה טיפוסים בולטים: בנות שהן לא שעירות בגוף אבל סובלות משיעור פנים חריג, השיער הוא עבה מאוד ויש גזיליונים ממנו; בנות שהשיעור שלהן הוא לא חריג בעובי, אבל בעל נטיות כיבוש שלא יביישו את אלכסנדר הגדול, ואפשר למצוא פלומה על כל סנטימטר מרובע בגוף שלהן; והנבלות שיש להן בית שחי, מפשעות ורגליים. כמובן שיש את כל טיפוסי הביניים, אבל כל אחת מאיתנו היא בעלת נטייה לכיוון אחד מהטיפוסים הללו.

את, אנונימית יקרה שלי, ממוקמת טוב-טוב באמצע. מעבר לזה שאת שוברת לי את הלב, אני יכולה לומר לך שכמובן שיש מה לעשות איתך. את צריכה בראש ובראשונה לבקש מהאפילטורית שלך לדלל את המקומות שהכי מציקים לך. שיעור גוף כנוע מאוד לאפילציה וניתן לראות ולהרגיש הקלה משמעותית כבר מהטיפול הראשון. אבל בהחלט מדובר בהתמסרות לתהליך מבחינה כלכלית ומבחינת הזמן שלך. לכל אזור בגוף לוקח עד שנה וחצי של טיפולים כדי להסתיים. אני, במקומך, הייתי בוחרת שני אזורים שהכי מביאים לי את הקריזה ונכנסת בהם ורק בהם. רק אחרי שאת רואה שיפור משמעותי – תעברי הלאה. זה קטע חשוב, מכיוון שהעבודה שלך תצטרך להיות בעיקר נפשית. את חייבת להאמין בתהליך ואמונה רוכשים בהדרגה.

את חייבת למצוא אפילטורית אחראית שיודעת לעבוד על גוף. היא צריכה לדעת להוביל אותך במסע שלך, לשבת איתך על תיעדוף של אזורים ולתעל את הטיפול כך שיפטור אותך קודם כל מהדברים שהכי מפריעים לך. קודם תחסלו את מה שרואים ואחר כך את מה שמדמיינים. אולי תדללו קודם את שני אזורי הבחירה שלך משיער בולט ורק אז תעברו לחיסול השיער הפלומתי יותר, או שאולי תחליטו לעשות חיסול מוחלט מהמילימטר הראשון, רק כדי שתוכלי לראות את היכולות שלה ולתאם את הציפיות שלך מהטיפול וממנה.

היא תצטרך גם לדעת להדוף אותך כשתתלהבי מידי מהטיפול בהתחלה ותרצי לדלג לאזור אחר שפתאום מציק לך, לפני שתסיימי את מה שהחלטתן עליו.

קשה לומר בדיוק כמה שעות תצטרכי לכל אזור. זה תלוי בכמות השיער וחשוב מכך – מהמטרה שלך: דילול משמעותי או כיסוח חסר-פשרות.
הייתי מתחילה בכתפיים ובחזה. הורגת למוות את הארוכות/עבות/כהות לוקחת לעצמי שבועיים לעשות חושבים עם מה שנשאר ואז חוזרת לנגלה נוספת. עורף הייתי משמידה מייד אחר כך. גב מכחידה בסוף.

בהצלחה,
אביבית

רוני

שלום אביבית
יכול להיות שהאמלה עוזרת בטיפול אפילציה אבל את המריטה בפינצטה שמגיעה אחרי המחט אני כן מרגישה?

אביבית פאשה

הי רוני,

אין מריטה בפינצטה אחרי אפילציה.
את לא אמורה להרגיש את הוצאת השיערה מהזקיק אחרי שהמחט הייתה בו.
השיערה אמורה לצאת ללא התנגדות.
קיימים מקרים שבהם אולי כן תורגש הוצאה, אבל מייד אחרי את תשמעי את האפילטורית שלך מקללת/מתעצבנת וחוזרת לעשות וידוא הריגה.

לא קשור אמלה או לא-אמלה! את לא אמורה להרגיש הוצאת שיערה אחרי חישמול.

בהצלחה,
אביבית