איך למרוח אמלה ולהישאר בחיים

אביבית פאשה הסרת שיער בהרצליה 5 תגובות

כתבה זו באה להסביר איך למרוח אמלה, איך בדיוק אמלה פועלת ולתת כלים לטיפול ללא כאב. ללא כאב – זאת אומרת – ללא תחושה. בכלל. הרבה בנות שואלות מה אני עושה בנוגע לכאב. כשאני עונה "אמלה" הן עונות ש"כבר ניסיתי וזה לא עובד עלי".
גם אני ניסיתי בעבר להשתמש באמלה. גם עלי זה "לא עבד", בגלל העובדה הפשוטה שלא ידעתי איך למרוח אותה.

אז הנה – קבלו שנתיים של התעסקות אובססיבית ממישהי שלא-סובלת להכאיב:
דבר ראשון, נא להכיר: אמלה. אנו מבטאים את המילה כך: EMLA. זה ראשי תיבות של לא-משנה-מה ואחרי שנשתמש בה פעם אחת כמו שצריך, נזכור לבטא אותה נכון לעד!

לפני הכל, חשוב לי לציין שיש אנשים שאסור להם להשתמש במשחה הזו. מדובר על אנשים בעלי רגישויות למשככי כאב מקומיים, אנשים בעלי מחלות דם מסוימות. הכי טוב – ללכת לרופא ולקבל מרשם. זה יוצא גם זול וגם בטוח.

דבר שני שמאוד חשוב לי לציין – ניתן לאלחש כל מקום בגוף, חוץ מריריות (פנים הנחיריים, חלל הפה, עיניים וכ"ו), ניתן לאלחש: פנים, צוואר, ידיים, בתי שחי, מפשעות (ועוד איך!), פי טבעת, ירכיים, שוקיים, אצבעות ו… הבנתם את הרעיון.

כדי להוציא מהאמלה את המקסימום שלה יש צורך בשלושה דברים: זמן, עובי ואטימה. אם אין ברשותנו את שלושת הדברים האלה, נוותר מראש ופשוט נספוג את הטיפול, או שפשוט נקבע טיפול ליום אחר.

היה ואפילו פרמטר אחד מבין השלושה לא בנמצא – לא נמרח, חבל לבזבז את המשחה כי היא יקרה. לפני שנתיים היא עלתה רבע ממה שהיא עולה היום. זה היה "תור הזהב" אצלי בקליניקה. שפריצים של אמלה היו בכל מקום ויכולתי להתנסות בכל מיני סוגי אטימה. ביום בהיר אחד עלה המחיר שלה פי שמונה, ואחרי שקיבלתי פרצוף מהרוקחת, שמתי ברקס וסגרתי את הברז. מה שאני כותבת פה הוא תוצאה של כל החודשים האלה.

לפני שנפנה אל אופן המריחה עצמה, נעבור אחד-אחד על כל אחד משלושת הפרמטרים הללו:

זמן

אמלה היא משחה, וכמשחה תפקידה הוא להיספג בעור שלנו. ככל שנשים אותה ליותר זמן – כך היא תשפיע יותר לעומק. היא מסוגלת להשפיע כמעט עד חצי ס"מ וזה הרבה יותר ממה שאנחנו צריכים. הזמן הוא הסיבה הראשונה בגינה אנחנו "נופלים". כל פעם שאני קונה אמלה בבית המרקחת הרוקח/ת אומר/ת לי משהו אחר: החל מ"מיד לפני הטיפול" ועד ל"שעה לפני הטיפול". כשאני באה להסביר ששעה לא תספיק, היא/הוא מסתכל/ת עלי במבט ה"אין לך מושג על מה את מדברת". כשאני מוצאת סוף-סוף רוקח/ת שיודע/ת על מה היא/הוא מדבר/ת, מסתבר שמדובר על אדם שניסה בעצמו לפני פרוצדורה. ככה זה, רק למי שאכפת יש את התשובות הנכונות בשבילנו.

אז לעניין: כמה זמן אנחנו צריכים להישאר עם הדבר הזה עלינו לפני טיפול? כמובן שלכל בן אדם יש את קצב ההשפעה שלו, אבל הזמנים הם פחות-או-יותר זהים:
בטיפול פנים – שעה.
בטיפול גוף – שימו לב! מינימום שעתיים. מינימום!

הסיבה להבדל הזה מצויה בהבדלים בין עור גוף לעור פנים. עור הפנים שלנו הוא הרבה יותר לח וחדיר מעור הגוף. זה דומה לסחבה של ספונג'ה. עובדה ידועה היא שסחבה לחה תספוג מהר יותר מסחבה יבשה מאוד שהסיבים שלה נוקשים ובלתי חדירים. ככה זה עם עור הפנים שלנו. יש בו הרבה יותר בלוטות חלב, הרבה יותר נקבוביות פעורות. הוא פשוט חדיר יותר. סיבה שנייה היא שפחות כואב לנו בפנים. אני יודעת, זה הפתיע גם אותי, אבל טיפולי פנים הם הרבה הרבה פחות כואבים מטיפולי גוף. עובדה. אני לא יודעת אם זה קשור למוטיבציה שלנו להיפתר משיעור-פנים ואז סף הכאב עולה, או שפשוט אנחנו מחווטים-עצבית ככה. אבל ככה זה.

אטימה

באמלה יש שני חומרים פעילים: לידוקאין ופרילוקאין. לידוקאין עושה לא-איכפת-לי-מה ופרילוקאין תפקידו העיקר-שלא-כואב-לי. החומרים האלה מתחמצנים כשהם באים במגע עם האויר. התחמצנות היא השתנות של חומר. הוא פשוט מפסיק לעבוד. הוא מפסיק לעשות את מה שהוא אמור לעשות. לא טוב. ולפה נכנסת האטימה: היא מונעת מגע של המשחה עם האויר והחומרים ממשיכים לפעול כל עוד הם מוגנים ממנו. אטימה אנחנו משיגות על ידי הנחת ניילון על המקום המרוח.

ניילון יכול להיות כל דבר בין ניילון נצמד של מטבח עד לגליל של טפט למינציה שלקוחה הביאה לי מאיזה גן ילדים שהיא עבדה בו פעם. ואני ניסיתי את כולם! יש לי אפילו ארבעה גלילים שקניתי פעם בחו"ל שמשמשים לסגירה של מזון במקרר. פעם ניקול היו מוכרים כזה ניילון נצמד דביק. כבר אין את זה בארץ. נכון, זה מגביל, ומרשרש בהליכה, וכשזה על הפנים שלנו – זה עוצר נהגים. לכן אני המון פעמים אוהבת שלקוחות באות לטיפולי פנים שעה לפני, נמרחות אצלי ומחכות מול הטלויזיה לפני הטיפול.

עובי

בעובי אני מתכוונת לעובי המשחה, לכמות שלה פר-סנטימטר. אנחנו צריכים לראות את הלבן שלה מתחת לניילון. אם אין מספיק משחה – לא למרוח דק ולקוות לטוב, כי חבל על מה שמרחנו – הוא סתם ילך לאיבוד. עדיף שתמיד תהיה שפורפרת חדשה שתצטרף לישנה. יש לזכור: אנחנו לעולם לא נזרוק שפורפרת שנגמרה לפני שנבוא אלי לטיפול, מהסיבה שאני יודעת איך להוציא ממנה את המקסימום. יש לי שיטה עם שפדולה וכוח פיזי מתון, והופ הנה יצאו להם עוד 8 גרם של זהב לבן.
אסור להתקמצן עם אמלה, או שהיא תנקום בנו ולא תאלחש.

והנה הגענו לסיבה לשמה התכנסנו כאן היום, והיא:

איך מורחים אמלה נכון

1. תכנון הזמן


תכנון הזמן
שימו שעון מעורר. לא צוחקת. תחשבו שעתיים וחצי לפני תחילת הטיפול, שימו צלצול ותתחילו אז. לא דקה אחרי. אם מדובר על פנים – שעה וחצי לפני.

2. בחירת אזור המריחה


בחירת איזור המריחה
יש לבחור היטב את אזור המריחה. לא סתם נפתח קופסה ונשפוך "לפי העין" כי אז נסתבך עם הניילון ויהיה סלט של לבן עם עור, עם שיער שלא טופל ועם מחשבות על בזבוז של אמלה ואיך אני עכשיו הולכת לבית מרקחת לקנות עוד משחה כי עומד להיגמר לי. זה נשמע טפשי אבל קחי לך את החצי דקה היקרה הזו ותחליטי איפה את באמת רוצה לאלחש.

3. הכנה ותכנון האטימה


הכנה ותכנון האטימה
זה שלב שאחרי טיפונת נסיון כבר אפשר לדלג עליו, אבל פה כולן נופלות. דמייני את זה: את מרוחה באמלה, הכל סבבה, אבל שכחת את הניילון. במקרה היום את עושה מפשעות, אז צריך לסגור את הרגליים וללכת למטבח, כי שכחת להביא את הגליל לחדר, אז את שמה עליך מגבת, אבל בשביל זה צריך ללכת לאמבטיה ויש אנשים בבית והכל נמרח והמשחה עברה לבגד. לא! זה מה שהשלב הזה בא למנוע. הכיני את הניילון לפני שאת בכלל פותחת את המשחה. אם את עושה ידיים – קחי בחשבון שאת תוכלי להשתמש רק ביד אחת. תכנני את זה במשך כמה שניות – זה יחסוך עצבים אחר כך.

4. ניקוי


ניקוי
לא צריך סימפוזיון. פשוט לוודא שהאזור שאנחנו רוצים לעשות לו נוק-אאוט נקי מכל מיני זיעה, שומן, חלקיקי בד ממכנס חדש, וכל שאר זוהמה שעלולה להידבק אלינו. אנחנו רוצים שאמלה ורק אמלה תבוא לנו ישירות על העור.

5. מריחה


מריחה
אני לא אוהבת למרוח בידיים. זה מרגיש בזבזני. יש לי שפדולות בקליניקה שאני נותנת ללקוחות. זה קטנוני, אבל אמלה היא קטנונית. יש לזכור למרוח כמות יפה ולא להתקמצן. את תודי לעצמך אחר כך.

6. אטימה


אטימה
בתמונה אני מניחה את הניילון ביד אחת כי היד השנייה מחזיקה את המצלמה של הטלפון, אבל לידע כללי זה השלב שהכי מעצבן אותי, באופן אישי, כי לא משנה כמה יפה אני אניח את הניילון – תוך חמש דקות הוא ישנה מיקום ויצ'תקמק. יש לי לקוחות שהגיעו לרמה מדהימה של אטימה, שלא תבייש חדר במלחמת המפרץ. אני הרבה פעמים מצלמת ניסים קטנים כאלה, רק כדי לשחזר את ההצלחה עם לקוחות אחרות. בגלל מורכבות השלב הזה אני מחזיקה את כל סוגי הניילונים האפשריים. יש לי אפילו מדבקות של קופת חולים שמשתמשים בהן לקבע את המחט של האינפוזיה על העור. הן זולות מאוד ומגיעות בשני גדלים ואל תטרחו לחפש אותן בסופר פארם כי אין שם. לכו ישר לבית מרקחת של קופת החולים שלכן. במכבי בהרצליה אין כי אני כל חודש גומרת להם את המלאי…

7. התלבשות


התלבשות
הכוונה היא ללבוש בגד רפוי מאוד על אזור המריחה. הרבה פעמים נראה לנו שאם נאלחש ירך ונלבש מכנס ג'ינס מעל זה יקבע את המשחה. לא. זה רק ילחץ על האטימה ומשחה תשפריץ על כל הג'ינס. זה הזמן לשלוף מארון הבגדים את השרוואלים, השמלות וכל בגד רפוי שהיה מודרני בשנות השמונים. תחשבו רופף.
זהו. אנחנו מוכנות לטיפול.

שני דברים שאני רוצה שתזכרו בקשר לאמלה:
היא מחזיקה בערך חצי שעה טובה בטיפול. לכן כשמדובר בטיפול ארוך מחצי שעה, אני לא אוריד את כל הניילון – אני אעשה את זה לאט-לאט, בחלקים. מסיימת חלק, חושפת קצת ניילון, מנגבת, עוברת הלאה.
דבר שני – אמלה היא באמת טובה באלחוש. אבל היא יוצרת תלות. אני לא אוהבת ישר להציע אותה מהסיבה הפשוטה שהרבה מאיתנו יכולות בהחלט לעבור טיפול בלעדיה. מספיקות פעמיים של שימוש וכבר לא נוכל לשאת את אותו ה"כאב" שלחלוטין עמדנו בו בטיפולים קודמים.

לכן אם את מרגישה חוסר נוחות בטיפול, אל תקפצי ישר לאמלה, כי כמה שהיא טובה – ככה היא דורשת זמן והתעסקות.


בקרוב כתבת המשך על איזורים נוספים שניתן לאלחש…

אלחוש מפשעות באמלה

תגובות 5

 1. אהבתי מאוד את הכתבה! אני מרחתי כבר כמה פעמים אמלה ובהחלט חידשת לי כמה דברים! אכן זה יוצר תלות, פעם יכולתי לעשות לייזר בעוצמות גבוהות ומאז שהתחלתי עם אמלה אני לא מסוגלת בלעדיה.
  כתבה מעולה בכל אופן! את נשמעת מאוד מקצועית ויסודית!

   1. הי לינוי,

    תודה רבה!
    לפעמים אני שוכחת שאנשים קוראים את מה שאני כותבת. ו… כן! אני עושה אפילציה. בהתלהבות!

כתיבת תגובה